Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sběratelská vášeň bojovníka světla

12. 9. 2007
  Bojovník světla pohlíží na život laskavě a pevně.
  Stojí před tajemstvím, na něž jednoho dne majde odpověď. Neustále si říká: "Tenhle život mi však připadá bláznivý."
  Má pravdu. Odevzdává se zázraku každodennosti a zjišťuje, že nedokáže vždy předvídat důsledky svých činů. Občas působí, aniž ví, že právě působí, zachraňuje, aniž ví, že právě zachraňuje, trpí, aniž ví, proč je smutný.
  Ano, tenhle život je bláznivž. Ale velká moudrost bojovníka spočívá v tom, že si své bláznovství dobře zvolil.
(Rukověť bojovníka světla; Paulo Coelho)

     Těžko říct, jestli jsem si své bláznovství dobře vyvolila. Nicméně už nyní přináší pozoruhodné plody, vybarvené tak, že i nejotrlejšímu přírodozpytci berou dech. Pohled na mne je totiž dvojí. Jedni mne nenávidí, haní, pomlouvají a provokují jen proto, aby viděli, kolik vydržím. Druzí mne obdivují, milují, zbožňují nebo považují za jakousi všemocnou bohyni - a probůh, ti jsou vůbec nejhorší. Je smutné, že v té změti jich skutečně málo považuji za přátele...
      Možná je to jen moje taková slabůstka, že o to víc si svých důvěrníků vážím. Přesto tohle vyprávění nebude o nich.
     
      Existuje dvojí rozdělení: na modly a modláře.

      Modly jsou osoby, ke kterým vzhlížíme. Ony sami si to mohou a nemusí uvědomovat. Většina si to uvědomuje. Mají...řekněme sklony zužitkovat, co se naučily. Neváhají tasit pomyslné plamenné meče pomsty, protože je za to jejich obdivovatelé budou milovat. Ve vašich očích jsou úžasné. Dovedou svoje špatnosti proměnit ve své dobré stránky. Dokáží však být bezohledné, jelikož si vás nevšímají dostatečně. Není vaše chyba, že neodoláte. Jsou proradné, poněvadž se snaží být vaší modlou. Hrají tuhle roli pro vaše rozzářené pohledy. Jste skvělá voda na jejich mlýn. A modla vám vždycky rozumí.
      Kladnou věcí je, že modly neztrácí hlavu. Jsou vším, co potřebujete, znají vše, co potřebujete - zbraně, cukrkandl, polibky. Pomohou vám rozhodnout, posílí vás a udělají lepší. Málokdy se přesto stane, že modle přirostete k srdci. Ovšem nedá vám to znát; potřebuje vás stejně, jako vy ji, i když se neumí stát závislou a v případě potřeby je chrání sebevědomí.
     Jakmile se jednou potřebuje s někým sblížit, vyhledá další modlu, pro niž se může snažit. Tak obvykle modly vznikají. I ona potřebuje někoho, s kým pojí ambrósii a popije božský nektar.
     Ve velmi vyjímečných případech se objeví modlář, který je pro ni něco víc, než jen uchvácený tvoreček. Tu všechno, co modla do té doby spíše předstírala, jako je náklonnost, oddanost, odvaha, rozodnost a porozumění, se stane skutečné. Na ničem jiném pak nezáleží. A na světě...na světě bývá pro modlu i modláře o trochu lépe. Je to stejně fascinující proces jako klubání motýla, ač je o něco méně poetičtější.
     A propos, spousta model nejsou bezpodmínečně proradné. Obvykle se snaží modlářům skutečně zavděčit a přitom si ponechávají soběstačnost. Jsou unešené tím, že mají modláře a jejich blízkost, úsměvy vnímají jako jednotlivé střípečky štěští. Modly nikdy nežádají pokoru (tu v malých dávkách bezděčně dostávají) a už vůbec ne ponížení.
    
      Ani o modlách však nebude řeč, páč já se o sobě bavím celkem nerada. ;-) Ne, nebezpenčenstvím jsou falešné modly. Náhražky lidí, které okoukaly, že někdo umí být úžasný. Hrůzné je, že je JICH TOLIK!!! Snaží se ukonejšit své ego tím, že se stanou závislí na oddanosti a podrobení veškerého modlářstva. Že chtějí mít posledního slova, být přehrávané, protože pravou modlu nemají v krvi. A jakmile jim do cesty přijde skutečná modla, odmítnete si připustit ohrožení a žárlivost, ale zbrojit začnete okamžitě. Většinou falešné modly jen odradí své modláře a nahrnou je do náručí svým protivníkům.
      Nezoufejte, modláři. Hněv falešnic je pro ně snažší, než si připustit, že je cosi shnilého v království Dánském, ale vzápětí vyprchává a rychle se mění v ubohé škemrání (modly neškemrají - modly jdou a dostanou). Mám radu.

Opakuji tedy:
Bojovníci světla se poznají podle pohledu. Existují na světě, jsou jeho částí a na svět byli vysláni bez mošny a bez obuvi. Často bývají zbabělí. Nejednají vždy správně.
Bojovníci světla se trápí kvůli hloupostem, zabývají se malichernostmi, myslí si, že nejsou schopni růst. Bojovníci světla se občas považují za nehodné jakéhokoliv požehnání nebo zázraku.
Bojovníci světla se často ptají, co tu vlastně dělají. Mnohokrát shledávají, že jejich život nemá smysl.
Proto jsou bojovníky světla. Protože chybují. Protože se ptají. Protože dál hledají nějaký smysl. A nakonec jej naleznou.
(Rukověť bojovníka světla; Paulo Coelho)

     Ano, nalezla jsem ho: začněte něco sbírat!
     Nesmírně se vám uleví. Nebudete potřebovat žádné modly, případně modláře. Můžete začít s čímkoliv. Od klasických známek, přes etikety a utogramy, až po naprosto netradiční pytlíčky od čaje! (Nesmějte se - moje kamarádka jednoho chladného rána zjistila, že je to nejdůležitější věc, sic nahraditelná, ale mající převelice dlouhou tradici. Začala shánět krabičky, pytlíčky, historické záležitosti... Všechno pečlivě opatruje, má to přehledně abecedně seřazeno a popsáno a tak.) Není krásnějšího pocitu, než když objevíte nový přírůstek. Buďte odvážní a stůjte si za tím. Nečekejte, že vás někdo pochopí hned. Zkuste být i trochu podivínští - stojí to zato. Užijete si spoustu legrace a naprosto spokojeného života! Vaše sbírka vám bude věrná.
     Cestujte - i to je druh sběratelství - ale dělejte to z čiré radosti a chuti, ne abyste si těšili deprese. Konec konců, já (ač pilná sběratelka podložek pod hrnečky - a kdyby jste někdo měl, jsem vždy nakloněna přijmout dáreček. Vím, že to nefunguje, ale četla jsem životopis Terryho Pratchetta a řekla jsem si, k čertu se vším, co kdyby to vyšlo!) uvažuji o tom, že začnu sbírat zážitky s nepříjemnými lidmi. Je to možnost, jak zlé obrátit v dobré, ne?
      Tak například jedna falešná modla tvrdila, že pro ni nic neznamenám, ač okamžitě začala pro mne vymýšlet přezdívky jako Bestiální manipulátorka. Myslím, že je to tak lichotivé, že si tak dokonce začnu říkat. Nebo jiný, přespříliš agilní ten modla se mne snažil přesvědčit, že pouze jeho pohled na svět může být ten správný, neboť vystudoval filozofickou fakultu dávno před tím, než jsem se narodila.
      Jak to skončilo? A kdo to byl? Och, já vám to neřeknu. Mně totiž sběratelské vášně nikdy dlouho nevydržely a nechci, aby je to příliš bolelo, až je třeba odvrhnu.

     I'll keep you my dirty little secret....

A/N: Přiznávám, že je to psáno převážně nevážně s nadsázkou, ale za valnou částí si stojím. Za teorií modlářství určitě - vždyť díky ní mi byla s láskou věnována povídka. Asi netrvám na té části s čajem. Totiž nevím, jak k ní ta kamarádka přišla, faktem ovšem je, že to u ní v bytě pěkně voní...  
Rukověť bojovníka světla vřele doporučuji, zvlášť pokud prožíváte období bojů a pochybností. Dirty little secret je píseň od skupiny All american rejects, kterou jistojistě naleznete napříklas na YouTube.

Zatím kopejtko,
Tofiam
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář