Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to slash?

31. 12. 2006
Slash je originální terminus technicus určitých povídek. Nejčastěji se asi vážně vyskytuje ve fanfikcích, ale spousta lidí tak neváhá označovat i filmy. A skutečně nemá společného nic s americkým zpěvákem, který si tak říká z mně neznámých důvodů. V angličtině toto slůvko znamená lomítko. Nebudete z toho moudří, já také nebyla.

Abych nechodila kolem horké kaše, označují se tím povídky, ve kterých se vyskytuje homosexuální vztah mezi postavami. Úžas, nemyslíte? Takový výraz by se vám sem teď hodil. Může vás to pohoršit a klidně v tomto momentu zavřete tuto stránku - ostatně asi těžko vám v tom zabráním. Například když někdo napíše fanfikci o tom, že se Remík zamiloval do SObrazekiríka, napsal slash. A tohle je celkem běžná dvojce.

Nikoho nenutím to číst. Nikoho nenutím to psát. Mně se tohle prostě líbí. Je to to samé jako dívčí románek, akorát jsou hlavní postavou kluci. Pokud na svět chcete jiný pohled, tady ho dostanete. Dokonce jsem kdesi zvěděla, že původně to byly povídky, které ženy psaly ženám, ale věřte nebo ne, je i spousta dobrých mužských-autorů slashe. A také je otevřenou pravdou, že si ve slashi autoři obecně vzato dovolí mnohem víc než v jiných povídkách. Dokonce existují fanfikce, které vůbec nejsou něžné, jemňoučké a přihřáté. Jediné, co chci, je, abych když tohle někdo řeknu, nebyla za blázna a hned se na mne všichni nedívali přes prsty...

Pro mně samotnou slash symbolizuje určitou svobodu. Nejste svázáni pohledem postav, protože vám nikdo nezakáže udělat citlivý mužský charakter, za to když napíšete odbojnou hrdinku, většina lidí se pořádně rozzlobí. Navíc vám ve slashi budiž sem tam i cosi přehlédnuto.

Slyšela jsem názor, že slash povídky jsou nechutné. Ano, možná že ano. Ve většině se vyskytuje...no, dostojme pravidlům a společenským tabu a řekněme obscénosti. Ale nemusí to tak být vždycky. Upřímně, je to stejné, jako když někdo napíše povídku, kde se Lily po první Jamesově omluvě na něj vrhne a líbá ho, až oči přecházejí. Víc se nejpíš o tomhle dozvíte ve vysvětlivkách.

No, možná bych chtěla říct více a jiní k tomu dodat, ale tohle stačí. Není potřeba.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

promin

(kenny, 6. 6. 2010 19:09)

Ahoj.....přečetla jsem si tvojí definici pro slash...je mi líto ale není to tak úplně pravda. Slash je jakákoli fikce(opravdu to není jen povídka, je to i obrázek, fanflash atd.) kde mají mezi sebou vzath osoby, které ho v originálním příběhu nemají. A nemusí být nutně homosexuální ;) Bohužel, tvou popsaná forma slashe je natolik rozšířená a populární, že ostatní typy doslova vytlačila. Je to smutné...před pár lety se heterosexuální slash těšil vysoké oblibě a teď je nemožné sehnat něco toho tipu.

P.s. Nezavrhuji homosexuální slash, naopak, ale je to prostě škoda ;)

Re: promin

(belldandy, 8. 4. 2013 11:50)

Lenny: Nene, hetorosexuální slash je protimluv. :) Můžeš ho sice zapsat lomítkem, ale neříkat otmu slash. A obrázek bych neoznačoval termínem fikce. Fanfiction se vtahuje na beletristický text. Já když použiji termín fikce, myslím tím ono anglické fiction, třebaže je to trochu nepřesné.

Tohle je asi jediná

(Alane, 17. 8. 2008 23:48)

definice slashe, proti které nemůžu nic namítat. Střízlivá, přehledná, jasná. Kéž by si ji všichni, co se tímto žánrem (je to žánr nebo ne?) zabývají, přečetli. (Z osobních důvodů lituju, že jsem na ni nenarazila dřív)

Jsem ráda,

(Alane, 10. 7. 2008 10:41)

že jsem konečně objevila tyhle stránky a divím se, že mi nenapadlo dát do vyhledávače dřív heslo Tofiam. Protože slashových povídek, které stojí za to číst,je poskrovnu - a jakoby čím dál míň.

Slash? Proč ne?

(darken, 5. 8. 2007 16:08)

Já sama za sebe slash úplně miluju. Po pravdě taky mi to ze začátku přišlo trochu "zvrhlé" plést to do fanfikcí, ale když láska zavelí, rozum je vy-víte-kde. Mno, takže už je ze mě asi půl roku slash-maniak.
Jinak k tomu proč se tomu říká slash, někde jsem četla (asi na SOS), že se tak v angličtině řekne lomítko, podle znamínka, které se dává do označování párů. (Např.: HP/DM)

Nejsme samy

(Miška, 27. 5. 2007 19:33)

Když jsem někdy v patnácti napsala svou první povídku na téma "on+on" s kluky a pány z HP, myslela jsem, že jsem úchyl, a zařekla jsem se, že to nikomu nedám přečíst (vyjma své nejkamarádky). (Musím ještě dodat, že s homosexualitou jsem nikdy neměla problém. Už ve dvanácti jsem se s takovými lidmi kamarádila a mám je moc ráda.) Ale plést to do takových sfér jako je HP nebo Pán Prstenů...to mi přišlo moc. Teď jsem před pár dny objevila slash a zjistila jsem, že přesně po tomhle mé srdce touží. Přemýšlím, že nějaké své staré povídky opráším a také je "vynesu na světlo boží".

ja proti tomu nic nemam

(mishelka, 5. 1. 2007 13:38)

ja som citala zatial dve taketo poviedkya zapacil sa mi tento stil vobec si nemislim ze je to nechune mne sa to lubi a nikto mi tento nazor nevezme a neni to zvratene obdivujem ludi ktori vedia nieco take napisat v takych poviedkach je urcite plno citu a nehi a to sa mi paci len do toho piste viacej takychto poviedok!!!!......prave som nasla tvoju stranku a idem si precitat niaku tvoju tvorbu niako uz dopredu citim ze to nebude strata casu:o))